Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Čtyři dny, čtyři běhy, radost, spokojenost a únava plus pohledy z jiného světa – tak lze ve zkratce shrnout Runmageddon Global Caucasus. Druhý ročník extrémního běhu v Gruzii byl úspěšný. Soutěžícím to poskytlo nevšední dojmy, na které budou vzpomínat roky.

Přes 70 lidí přijalo výzvu Runmageddon Global Caucasus. Během čtyř dnů závodníci v závislosti na zvolené formuli ujeli přes 100 nebo 50 kilometrů. Každý den přinesl novou výzvu. Do soutěžní klasifikace se počítaly první tři etapy, poslední čtvrtá byla tzv Friendship Run - inkluzivní, společná akce, která vyvrcholí oficiálním udílením medailí

Cesta na vrchol

První den byl podle názoru závodníků psychicky jeden z nejnáročnějších, protože jeho vzdálenost byla děsivá. Ten den jezdci na formuli 100 najeli 44 kilometrů a na formuli 50 - 22 kilometrů. Na své cestě potkávali osady, jejich obyvatele i divokou zvěř. Měli možnost vidět opuštěné město Ketrisi a historickou pevnost Zakagori

Během druhé etapy se startující dostali do výšky cca 2400 m nad mořem. 8 kilometrů urazili klikatou cestu, která prudce stoupala vzhůru. Na jeho ušití čekala odměna - nádherný výhled na údolí Truso a dřímající sopku Kazbek

Poté, co seběhli z hory, překročili zurčící řeku Terek. Třetí den přinesl největší fyzickou výzvu. Účastníci formule 100 zdolali nejdelší a nejstrmější stoupání s celkovým rozdílem převýšení 1600 metrů. Běželi prudce do kopce, aby se co nejvíce přiblížili k monumentálnímu vrcholu Kazbek. Dosáhly výšky přes 2 900 m n. m. Závodníci Formule 50 prozkoumali kopec Gergeti, 2 170 m nad mořem, a obdivovali klášter Cminda Sameba ze 14. století.

Čtvrtý den přinesl spoustu vzrušení. Nejprve prudkým 38stupňovým stoupáním vyběhli na vrchol, kde jim byly uděleny medaile za dokončení Runmageddon Global Caucasus. Poté nejlepší z nejlepších obdrželi sošky za vítězství na prvním, druhém a třetím místě.

Nejlepší z nejlepších

Ve vzorci 50 první místo mezi ženamiDominika Stelmach zajela celou trasu s časem 5:42:22, druhá - Tatiana Młynarczyk (7:34:24), třetí: Natalia Chaieb (8:42:09). Nejrychlejším mužem byl Artsiom Tochka, který ujel 50 kilometrů se skóre 4:39:54. Druhý skončil Mateusz Salamon (4:58:43) a třetí Franciszek Olejnik (5:01:16). Ve formuli 100. Nejrychlejší ženou byla Edyta Kubiak, která 100 kilometrů zdolala za 14:15:49. Druhé místo obsadila Patrycja Jasińska (15:18:48), třetí Julita Ilczyszyn (16:19:13). Mezi muži soutěž vyhrál Damian Mędrykowski výsledkem 11:42:27. Druhý skončil Paweł Matuszak (12:22:19) a třetí Marcin Józefaciuk (12:48:13).

Runmageddon pro gruzínské školy

Čtvrtý den po ocenění vítězů měli hráči runmageddonu před sebou ještě jeden, velmi důležitý úkol - Runmageddon Kids by Wawel.

Organizátoři a partneři běhu připravili formulovou trasu Kids pro asi 60 dětí z místních škol v Gudauri a Stepantsmindě. Děti byly rozděleny do několika skupin tak, aby mohly pohodlně a bezpečně překonávat překážky. Každého z nich doprovázeli účastníci Runmageddon Global Caucasus, kteří jako dobrovolníci pomáhali překonávat překážkovou dráhu.

Když děti dokončily svůj extrémní běh, dostaly dárky od běžců, organizátorů a partnerů běhu, včetně spousty lahůdek z Wawelu. Učitelé z gruzínských škol neskrývali dojetí a upřímnou vděčnost za tuto akci uspořádanou speciálně pro jejich žáky. Na druhou stranu, malí jezdci byli potěšeni, že mohou sledovat trasy prvního překážkového běhu v životě as nepopsatelnou radostí si užívali každý dárek, který od runmageddonerů dostali.