Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Janu Morawiecovi je 86 let, ale jeho fyzická kondice je lepší než u většiny teenagerů. Za svůj život uběhl přes 120 maratonů a najeté kilometry by mu umožnily čtyřikrát objet zeměkouli. A nezpomaluje ani na okamžik. Na posledním mistrovství světa veteránů v Brazílii získal zlatou medaili v maratonu.

Sbírka krásných cen z roku 1933Jana Morawiecje působivá: 100 pohárů, 200 medailí, titul mistra Polska a pětkrát vicemistryně země. Jan Morawiec z Lodže je legendou polského běhu - běhá přes 60 let.

Začátky dobrodružství s běháním

Jeho dobrodružství se sportem začalo na kole. - Závodil jsem na set-up s pozdějším dvojnásobným vítězem Tour de Pologne Janem Kudrou. Dařilo se mi docela dobře. Ale jednoho dne se mi stala docela vážná nehoda, strhla si kůži ze zad. Když to viděla moje maminka, řekla: je konec, cyklistiku už trénovat nebudeš - směje se pan Jan.

Byl fit, a tak se rozhodl přihlásit k boxu. Dobrodružství s prstenem ale netrvalo dlouho. Po třech měsících se v jeho životě objevil běžecký pás. - V jedněch novinách jsem četl, že hledají mladé talenty do běhu. Šel jsem na kontrolu. Bez jakékoliv přípravy. A vyhrál jsem – říká pan Jan. Takto začala atletická kariéra tohoto sportovce.

V dobách Polské lidové republikymaratonynebyly v módě, volily se kratší vzdálenosti. - A vždycky se mi líbily ty dlouhé. Můj trenér mi pořád říkal, že jsou důležité 3 nebo 5 km běhy a že v důchodu budu běhat maratony. Jak se ukazuje, měl pravdu – směje se pan Jan. Profesionálně běhal několik let. Kariéru ukončil v roce 1968. - Nyní běží všichni: mladí i staří, ale v té době se lidé na tyto záležitosti dívali jinak. Když mi bylo 35, byl jsem na profesionální běh příliš starý. Věřilo se, že můj čas skončil, že to fyzicky nezvládnu – vzpomíná Jan.

Opustil tedy řady profesionálních běžců, ale s běháním se nerozešel. Začal soutěžit vVeteran Championship . Trénuje každý druhý den. Každý trénink je dlouhý 17 až 20 km. To je přes 240 km měsíčně! - A nic nemůže zastavit mého manžela. Nevím, jak pršeloať už foukalo, oblékne si teplákovou soupravu a běží – dodává Jadwiga.

Jan Morawiec nepoužívá drahé pomůcky. Získal titul šampiona běháním v botách za … 59 PLN!

4 záznamy k 80. narozeninám

Systematický trénink a síla vůle přinášejí skvělé výsledky. Jen v roce 2013 vytvořil Jan Morawiec čtyři polské rekordy v kategorii 80-84 let:

• 12. Krakovský maraton skončil s fenomenálním časem 4 hodin. 1 min 24 s
  • XXII. mezinárodní pouliční půlmaraton dokončen za 1 hodinu. 52 minut 20 sekund
  • V běhu na 10k překonal svůj vlastní rekord o více než 3 minuty!
  • 100 km běhu v Kaliszi dokončil za 9 hodin. 33 minut 11 sekund

Účast na mistrovství světa byl vždy sen. - Tyto vzdálené sny se loni nečekaně začaly měnit ve skutečnost - vzpomíná Jan Morawiec. To vše díkyRyszard Goszczyński , jeho trenérovi. Jednoho dne se rozhodl, že talent zkušeného maratonce by měl slyšet celý svět. Aby se tak stalo, bylo by nejlepší, kdyby Jan Morawiec běžel na podniku světového formátu. Mistrovství světa veteránů v atletice - jednou z jejich disciplín je maraton - šance představit se celému světu.

Pan Jan se cítil silný. Problémem zůstaly náklady. Cesta do Jižní Ameriky byla mimo finanční možnosti důchodce. - Nebýt Rysieka a jeho nasazení, nemohl bych letět do Brazílie. Můj trenér dal do přípravy a organizace celé své srdce. Byl to on, kdo dosáhl naProgram 60 +podporující aktivní životní styl seniorů, který se stal mým oficiálním sponzorem - říká.

Senzace na mistrovství světa v Brazílii

Dne 27. října 2013 uběhl pan Jan - jako nejstarší závodník - 42 km v Porto Alegre a vyhrál! Získalzlatou medaili na mistrovství světa veteránův maratonu v čase 4 hodiny. 4 minuty 37 sekund Senzace! Nejlepší závodník z mladší kategorie - 75 let - běžel hodinu a půl za panem Janem

Běh pro zdraví

Jan Morawiec se denně nepotýká s žádnými vážnými neduhy. Pravidelně navštěvuje lékaře, kontroluje, jak jeho tělo zvládá tak obrovskou námahu. A zatím také vyhrává. - Nemůžu si stěžovat na své zdraví. Na svůj věk jsem ve skvělé formě. Jediná věc, kterou beru, je posílení - říká.

To potvrzuje manželka pana Jana. - Můj manžel je velmi zřídka nemocný. Co si pamatuji, byl nemocný jednou za posledních deset let. Není ani nachlazený. Jeho zdraví a kondici mu můžete závidět – dodává Jadwiga.

Podle JohnaMorawiecběh je zázračný lék na všechno zlo . Zdravotníci, kteří pana Jana znají, říkají totéž. - Lékaři, které navštěvuji, podporují mé aktivity. Až jednou jsem narazil na jednoho, který mi řekl: „Pokud chceš žít, vzdej se tohoto sportu. Radši si sedni na lavičku v parku." Zdvořile jsem se usmál, poděkoval za radu, odešel a už se k němu nevracel – vzpomíná pan Jan.

Láska na dlouhé vzdálenosti je silnější než cokoli jiného

Zbraní zkušeného maratónského běžce je systematičnost a statečnost. Nevyužívá žádné drahé vychytávky ani supervybavení. Získal titul šampiona běháním v botách za … 59 PLN!

Varování, perverzní!

Běh je dnes v módě. Vášnivý maratónský běžec má z tohoto trendu velkou radost. - Pamatuji doby, kdy se soutěže účastnilo šedesát závodníků, dnes jsou to stovky nebo i tisíce. V minulosti cvičící běžec vzbuzoval překvapení až hrůzu. Občas, když jsem běhal mezi bloky, někdo zakřičel: pozor, perverze. Protože mnoho lidí nemohlo uvěřit, že někdo při smyslech může pobíhat po panství – říká Jan. Dnes už jeho přítomnost na oblíbené trase Retkinia-Pabianice není překvapující, ale skutečný obdiv.

Běh je návykový

Kdysi dávno Jan Morawiec plánoval, ževeteránské mistrovství světaukončí jeho kariéru. Pro 86letého maratonce je ale tento sport skutečnou závislostí. Běhání je ale jako droga, přiznává v rozhovoru. - Že můj manžel někdy přestane běhat, tomu nevěřím - říká Jadwiga. Pan Jan si svůj život bez běhání také neumí představit. Dokud mu to zdraví dovolí, bude ve své vášni pokračovat. Láska k překonávání dlouhých vzdáleností je silnější než cokoli jiného.

- Možná je běh dokonce můj osud? Ostatně bydlím na ul. Maratońska, a život ukazuje, že jsem od přírody běžec na dlouhé tratě… Letos s manželkou oslavíme 45. výročí svatby - dodává s úsměvem